"Музей Івана Гончара" відзначає свій ювілей

5 жовтня відсвяткував 20 років своєї діяльності Національний центр народної культури "Музей Івана Гончара", найактивніший серед столичних музеїв та найулюбленіший серед відвідувачів.

Музей Івана Гончара – легендарна скарбниця, утворена звитягою однієї Людини, яка з приватної збірки виросла у потужну і динамічну провідну державну інституцію.

Із середини 1950-х років талановитий митець Іван Макарович Гончар (1911–1993) в умовах протистояння тоталітарному режимові провадив титанічну збирацько-народознавчу роботу, в результаті якої постала збірка перлин народних старожитностей XVI–XX ст., а його хата-майстерня перетворилася на своєрідний «Ноїв ковчег» української культури. 1993 року в Києві створено державний Музей Івана Гончара. Згодом він перетворився на Український центр народної культури «Музей Івана Гончара» (1999); а у 2009 році Музей здобув статус національного.

За ці десятиліття він перетворився на авторитетний осередок народної культури. Серед звершень Музею – еволюція з хатнього музею до національного центру; цілісна (здебільшого відреставрована) збірка та подвоєння кількості експонатів без державного фінансування; інтенсивні освітні, навчальні та промоційні програми та заходи; визначна видавнича діяльність (гран-прі Міжнародного форуму видавців – альбом Івана Гончара «Україна й Українці» (Львів, 2006), краще електронне видання – компакт-диск «Звитяга одного життя» (Київський форум видавців, 2007), кращі музейні видання (Перший всеукраїнський музейний фестиваль, Дніпропетровськ, 2005); гранти Міжнародного фонду «Відродження» та Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України»; активна он-лайн присутність – кращий музейний сайт України за рейтингом ГО «Український центр розвитку музейної справи», один із перших музеїв на Google Art.

Нині Музей Івана Гончара трансформується в сучасну самодостатню модель відповідно до світових стандартів і тенденцій розвитку музейної сфери. Започатковано нові виставкові, освітні, навчальні, наукові програми, розширено інфраструктуру – відкрито нову мистецьку галерею, музейну крамницю, засновано дитячу фольклорну школу, введено піклувальну раду; зміцнюється міжнародне партнерство (проекти з ЄС та США).

Згідно плану стратегічного розвитку, Музей має розширитися у потужний і впливовий суспільний комунікаційний простір, навчально-дискусійну платформу, новітню лабораторію експериментів та інновацій, гостинне місце для втілення у життя творчих ідей, партнерських проектів, стати широким професійним і громадським форумом. Музей прагне створити сприятливу для відвідувачів атмосферу спілкування з мистецтвом і один з одним.