ОБЛАСТЕЙ В УКРАЇНІ БАГАТО, А СУМЩИНА – ОДНА!
ОБЛАСТЕЙ В УКРАЇНІ БАГАТО, А СУМЩИНА – ОДНА!
Як би не складалася доля людини, вона завжди прагне хоча б думками полинути до отчого дому та згадати той невловимий запах домашнього вогнища, євшан-зілля рідного краю, що незмінно супроводжує людину на життєвому шляху. Адже людина без коріння втрачає себе.
Щоб не загубитися у цьому світі, люди гуртуються. Зі здобуттям нашою державою незалежності інтенсивно почали формуватися різні об’єднання, утворюватися земляцтва регіонів України. Деякі менш потужні, інші активні, та мета у них одна – допомога батьківському краю у його соціально-економічному розвитку.
У приміщенні Київського університету технологій і дизайну відбулося звітне засідання Сумського земляцтва у Києві, на якому було підведено підсумки діяльності земляцтва за 2011 рік, його співпраці із органами державного та місцевого самоврядування. Найактивніші члени земляцтва були вшановані спеціальними відзнаками.
Підсумками року діляться керівники товариства та високі учасники зібрання.
Іван РІШНЯК, голова Сумського земляцтва, голова правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, голова Всеукраїнського благодійного фонду ім. П. Калнишевського:
– Із моменту останніх зборів Сумського земляцтва, коли була підписана Угода про співпрацю між земляцтвом та Сумською обласною державною адміністрацією й обласною радою, минув рік. Нам необхідно підвести підсумки спільної роботи та поінформувати про ефективність роботи на Сумщині. На початок 2012 року членами нашого земляцтва було понад 900 осіб, із них 550 сьогодні присутні у залі. Також на зібрання завітали голова Сумської обласної державної адміністрації Юрій Чмирь, голова обласної ради Геннадій Михайленко, мери міст Сумської області та видатні земляки в багатьох галузях економіки, культури, державотворення.
Головною метою підписання нашої угоди була співпраця в різних сферах життя: соціально-економічній, гуманітарній, освітній та духовній. Найбільш активною в минулому році була робота Кролевецького, Недригайлівського та Роменського осередків нашого земляцтва, що мають багаторічні напрацювання та зв’язки зі своїми районами. Також хотілося б відзначити роботу Ямпільського, Конотопського, Білопільського, Великописарівського, Краснопільського, Сумського районних осередків та їхніх керівників: Світлану Виноградову, Григорія Василенка, Олександру Баклан, Валерія Хоменка, Юрія Бондаренка та Галину Сергієнко.
Слід зазначити, що голова Ямпільського осередку Галина Виноградова плідно співпрацює з районною адміністрацією, докладає чималих зусиль для відродження пам’яті й доброго імені відомого громадського діяча, педагога і мислителя, фундатора православного Христо-Воздвиженського трудового братства Миколи Миколайовича Неплюєва. Видатного земляка-благодійника було вшановано на його батьківщині та проведено урочисті заходи на честь його 160-річчя. Завдяки активності голови Великописарівського осередку Олександри Баклан у Великій Писарівці відкрилася картинна галерея відомого талановитого художника Миколи Нечвоглода. Понад 100 робіт він подарував рідному краю. Роменчани, завдяки нашій підтримці та активній участі виконавчого директора Роменського земляцтва, провели низку заходів щодо вшанування видатного діяча культури та мистецтв, художника, мистецтвознавця та археолога Миколи Макаренка з нагоди його 130-річчя. Завдяки підтримці районного керівництва відбулися урочисті заходи в селі Пустовітівка та місті Ромни з нагоди 320-річчя нашого видатного земляка, останнього кошового Січі Запорозької Петра Калнишевського, якого причислили до лику святих. Наразі готуємося до відзначення 125-ї річниці від дня народження видатного скульптора, художника, кінорежисера Івана Кавалерідзе.
Завдяки заслуженому працівнику культури Валентині Єфремовій у земляцтві активно працює «Мистецька світлиця», за минулий рік проведено більше 20 художніх виставок та мистецьких заходів як у Києві, так і на Сумщині. Пишаються земляки і народним артистом Радянського Союзу та України Анатолієм Мокренком, який є організатором у своїх рідних Тернах унікального фестивалю хорових колективів сільських шкіл «Співаймо разом». Керівник регіонального Кролевецького осередку Михайло Шевченко активно сприяє у проведенні літературно-мистецького фестивалю «Кролевецькі рушники». Позитивний суспільний резонанс мав фестиваль «Земляцькі зорі», який двічі на рік проводиться в Сумах із представленням відомих діячів культури, науковців, громадських діячів – уродженців Сумщини, які нині проживають у столиці, але підтримують тісні зв’язки з рідним краєм. Цей культурологічний захід є результатом активної співпраці земляцтва з Сумською обласною райдержадміністрацією та обласною радою. У 2002 році було засновано Всеукраїнську літературну премію ім. Олександра Олеся і вона діє понині, минулого року лауреатом премії став Олександр Бакуменко.
Окрему подяку хотів би висловити нашим землякам, меценатам-благодійникам за їхню фінансову і моральну підтримку: Анатолію Коваленку, Юрію Шевченку, Юрію Євдокименку, Миколі Ситнику, Володимиру Бєлікову, Віктору Соболевському, Юрію Жаркову, Володимиру Овчаренку, Олександру Буряку.
На жаль, через обмежене фінансування, не всі проекти вдалося здійснити. Але ми наполегливо працюємо над електронною версією альманаху «Земляки», яка буде розміщена на сайті обласної держадміністрації та сайті земляцтва.
Працюємо над впровадженням у життя діяльності молодіжної секції земляцтва і створення молодіжного центру. Окрема подяка усім благодійникам, які підтримують діяльність нашого земляцтва, адже в нас одна мета – праця усіх «сумських киян» на благо й процвітання рідної Сумщини.
Юрій ЧМИРЬ, голова Сумської обласної державної адміністрації:
– Рік тому ми підписали угоду про співпрацю з Сумським земляцтвом. За своїм характером вона співзвучна із п’ятирічною програмою «Нова Сумщина – 2015», яка створена на основі програми Президента України Віктора Януковича «Україна для людей» і має вивести область у п’ятірку найпотужніших областей України з найкращим інвестиційним кліматом. Адже за рік ми запровадили кілька інвестиційних проектів за принципом «єдиного інвестиційного вікна», які вдалося утвердити саме завдяки тісній співпраці керівництва області з інвесторами. Це принесло області 124 млн. доларів США. За всі попередні 10 років надійшло 362 млн. доларів інвестицій. Це вивело нас у лідери серед українських областей по залученню інвестицій. А це й нові робочі місця, і соціальна відповідальність бізнесу. Було підписано угоду з Повноважним Послом США Джоном Тефтом про спільну діяльність та розвиток економічного потенціалу Сумщини. Адже їм є куди інвестувати: нині завод «Сумихімпром» вийшов на стовідсоткову проектну завантаженість підприємства.
Відбулася модернізація заводу, збільшено його потужність. Покращилися справи і на заводі ім. Фрунзе: нам вдалося підписати для нього кілька вигідних контрактів. Відновлюється і наше сільське господарство. У 2011 році Сумщина зібрала рекордний врожай за всі роки незалежності – 2,5 млн. тонн зерна. Завдяки модернізації і введенню в експлуатацію нових зерносховищ ми не втратили жодного кілограма зерна.
Відбудовується тваринницький комплекс на 1200 голів. Згідно з програмою «Нова Сумщина – 2015» такий підхід має реалізовуватися у кожному районному центрі. Всього виділено 60 млн. грн. на розвиток села, а це нові школи, лікарні, заклади культури. Тому разом із земляцтвом перед нами стоять грандіозні плани розвитку області й просування її досягнень європейськими просторами.
Геннадій МИХАЙЛЕНКО, голова Сумської обласної ради:
– Без підтримки і міцних зв’язків Сумського земляцтва зі своєю прабатьківською землею не було би повноцінного розвитку Сумщини. У щільному щоденному режимі ми тісно контактуємо із сільськими та селищними радами, радимося, вирішуємо нагальні проблеми життєдіяльності. Всього у нас близько 8 тис. депутатів різних рівнів, тому на всіх засіданнях районних рад присутні депутати облради, до сільських і селищних рад відряджаємо районних депутатів, щоб між ними постійно був тісний зв’язок і порозуміння. На найближчу перспективу плануємо відкрити у Сумах великий центр і назвати його «Центром слов’янської культури», а також заснувати премію імені нашого земляка Рудя.
Від імені Сумської облдержадміністрації та облради активістам земляцтва вручили нагороди. Також присутні привітали члена Сумського земляцтва Петра Михайловича Лук’янова з 86-річчям.
Підсумовуючи результати зустрічі земляків, голова Сумського земляцтва, голова Всеукраїнського благодійного фонду ім. П. Калнишевського Іван Ришняк в ексклюзивному інтерв’ю журналу «Гетьман» наголосив, що головну ціль заходу виконано: відбулося згуртування усіх сил, зовнішніх і внутрішніх, які об’єдналися навколо Сумщини, щоб вивести її на провідні позиції розвитку.
– Ті плани, що розробила місцева влада, Сумська облдержадміністрація, облрада і наше земляцтво, повністю збігаються. Попереду ще чотири роки плідної співпраці. Це не якийсь протокольний захід, а об’єднавчий дух великої сумської родини.