РОЗЧИЩЕННЯ ТРАС ПОВІТРЯНИХ ЛІНІЙ – ПІДВИЩЕННЯ НАДІЙНОСТІ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ

Ліси, парки та інші зелені насадження – це багатство України, збереження якого є одним із головних завдань Уряду країни та її мешканців. Водночас значна частина повітряних магістральних та розподільних електромереж електропередавальних організацій проходить у лісовій зоні, в парках. Дерева і чагарники, які зростають у безпосередній близькості до проводів повітряних ліній, можуть стати причиною розповсюдження лісових пожеж від коротких замикань, до технологічних порушень у роботі електроенергетичних об’єктів, і, як наслідок, до знеструмлення населених пунктів або окремих осель. Задля недопущення цього проводиться розчищення трас і вирубка дерев у охоронних зонах повітряних ліній електропередавання (ПЛ). Проведення такої роботи має систематичний характер – взимку вона виконується на тих ділянках, де влітку розчищення ускладнене або неможливе, – на заболочених територіях, ділянках, що підтоплюються.

Слід зазначити, що розчищення трас ПЛ – один із найбільш ефективних заходів з профілактики технологічних порушень, пов’язаних із припиненням електропостачання, особливо напередодні найвідповідальнішого у роботі енергетиків осінньо-зимового періоду. Адже у цей час навантаження на електромережі досягає максимуму. Основною причиною технологічних порушень в роботі електрообладнання є падіння дерев із лісового масиву на проводи та опори.

Ефективності проведення електропередавальними організаціями цієї роботи Держенергонагляд завжди приділяв особливу увагу. Аналіз достатності заходів із розчищення трас ПЛ завжди здійснюється Держенергонаглядом під час обстежень електропередавальних організацій.

На виконання вимог Протоколу апаратної наради під головуванням міністра енергетики та вугільної промисловості Ю.Бойка від 26.12.2011 №31 Держенергонаглядом посилено контроль за обсягами та якістю розчищення трас ПЛ напругою 0,4-110 (150) кВ.

За вісім місяців 2012 року було перевірено 673 структурних підрозділи електропередавальних організацій щодо повноти та якості заходів із розчищення трас повітряних ліній електропередач. Всього за вісім місяців 2012 року під час перевірок було оглянуто 34 тис. км ПЛ.

За результатами зазначених перевірок було виявлено 12,6 тис. порушень вимог нормативно-технічних документів та видано 192 приписи на їх усунення. При цьому, найбільшу увагу було приділено відповідності динаміки розчистки трас ПЛ до запланованих обсягів робіт. Так, за вищезазначений період Держенергонаглядом було виявлено:

– невиконання обсягів розчистки трас, передбачених планами ЕО, – 1738 фактів (4 тис. км);

– неякісне виконання роботи з розчистки трас, виявлених Держенергонаглядом, – 1894 факти (1,7 тис. км).

Виявлено в охоронних зонах будівель, споруд, дитячих майданчиків, стоянок автотранспорту, площадок для організованого перебування людей (базари тощо), розміщених із порушенням вимог Правил охорони електричних мереж, – 27 об’єктів.

Інші порушення вимог нормативних документів щодо незадовільного технічного стану електричних мереж, які виявлені при перевірках, становлять близько 9 тис. фактів.

За результатами проведених Держенергонаглядом обстежень встановлено, що електропередавальними організаціями за вісім місяців 2012 року було заплановано розчистити 64 тис. км ПЛ, а фактично розчищено 77 тис.км. ПЛ всіх класів напруги, що проходять у лісових масивах, лісопаркових зонах та зелених насадженнях населених пунктів (із загальною кількістю майже 350 тис. км).

Слід розуміти, що за кожним із цих кілометрів стоїть кропітка праця працівників електропередавальних організацій із надією на те, що це дозволить підвищити надійність електропостачання економіки країни та населення.

Взагалі слід зазначити, що інтенсивність розчищення електропередавальними організаціями трас ПЛ, порівняно з відповідним періодом минулого року, значно зросла. Тоді електропередавальними організаціями було розчищено 40,5 тис. км трас ПЛ всіх класів напруги.

Тобто обсяги розчистки трас ПЛ у поточному році перевищують обсяги відповідного періоду минулого року в 1,5 рази.

Загалом, робота з розчищення трас ПЛ всіх класів напруги виконується електропередавальними організаціями з перевиконанням відповідних планів-графіків. Однак в окремих електропередавальних організаціях виявлено неповне виконання ними планів розчищення трас за перше півріччя 2012 року за окремими класами напруги ПЛ. Невиконання затверджених планів робіт із розчистки трас ПЛ за вісім місяців 2012 року допущено: ПАТ «АЕС «Київобленерго», ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання», ПАТ «ЕК «Чернівціобленерго», ПАТ «Крименерго», ПАТ «Закарпаттяобленерго», ПАТ «ЕК «Житомиробленерго», ПАТ «Сумиобленерго», ПАТ «ЕК «Херсонобленерго».

показує практика, найбільша кількість відключень ПЛ відбувається через контакт проводів з гілками дерев, що знаходяться у безпосередній близькості від лінії. Отже, аналіз відключень ПС та ЛЕП 35-110(150) кВ у 2012 році красномовно свідчить про повноту та якість робіт із розчищення трас.

При відносно значних збільшеннях електропередавальними організаціями обсягів робіт з розчищення трас ПЛ порівняно з 2011 роком, загальна кількість технологічних порушень залишилась майже без змін. Зазначене свідчить, що в компаніях під час планування обсягів робіт із розчищення трас ПЛ не були виявлені усі аварійні осередки мереж, а об’єми розроблених планів були недостатніми, також була недостатньою кількість персоналу електропередавальних організацій для охоплення відповідними роботами усіх аварійних ділянок ПЛ із забезпеченням належної якості їх виконання.

Але енергетикам під силу завдання будь-якої складності. Збільшення оперативності й ефективності роботи з розчищення трас ПЛ в остаточному підсумку дозволить підвищити надійність роботи обладнання, попередити можливе виникнення технологічних порушень, а також забезпечити безперебійне електропостачання споживачів, за що вони будуть дуже вдячні енергетикам, особливо взимку.

За матеріалами Держенергонагляду