НОВІ ВИКЛИКИ ДЛЯ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

Ефективне функціонування будь-якої держави забезпечується різноманітними чинниками, зокрема, чіткою роботою державних органів. Серед них одне із чільних місць займає розвідка і контррозвідка. Ще у давнину античні правителі відчули необхідність створення спеціальних служб по збору інформації, а також нейтралізації розвідувальних намагань ворожих держав. Історія зберегла дані про роботу розвідки Ассирії та Єгипту, Давнього Риму та Візантії. До речі, у часи Візантії робота таємних служб настільки вдосконалилась та структуризувалась, що мало чим відрізняється від роботи сучасних спецслужб.

Саме діяльність розвідки та контррозвідки стала важливою складовою військових перемог та економічного розвитку античних імперій. Ефективність їх доповнювалася неабияким мистецтвом дипломатів, агентів впливу та шпигунів.

Загальні принципи і методи діяльності різних таємних служб визначаються специфікою їх роботи і мають багато спільних рис. Але спосіб їх утворення буває різний: революційний (з чистого листа) і еволюційний. Людство знає багато ефективних розвідок, які створилися «на голому місці» (ВЧК-КГБ, Моссад), а також таких, що розвиваються еволюційно (МІ-6, ЦРУ) тощо.

Україна ж у створенні своєї служби державної безпеки пішла «гібридним» шляхом: незалежна Українська держава, утворена в наслідок національних революцій поневолених народів Радянського Союзу, взяла за взірець, при створенні власник служб безпеки, концепцію найбільшого ворога незалежності – «КГБ», наївно сподіваючись, що «комітет» плавно еволюціонує у ефективну патріотичну організацію. Ніхто з очільників держави не бачив загроз у такому підході, оскільки наша військова доктрина ніяким чином не розглядала Росію, як ворога. Навіть через чверть століття ми відчуваємо наслідки такої політики.

Не зважаючи на вкрай важкі умови роботи, військову агресію Росії, неймовірними зусиллями кращих своїх працівників-патріотів, Служба безпеки України сьогодні виконує свій конституційний обов’язок зі стабілізації ситуації в суспільстві.

Валентин НАЛИВАЙЧЕНКО народився 8 червня 1966 року у Запоріжжі.

З відзнакою закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ДИПЛОМАТИЧНА КАР’ЄРА

Валентин Наливайченко пропрацював 12 років в дипломатичній службі України. 1994–1997 роки – другий та перший секретар Посольства України у Фінляндії, за сумісництвом у Данії та Норвегії.

Під час трагічних подій у серпні 1996 року в Норвегії, коли на архіпелазі Шпіцберген сталася найстрашніша авіакатастрофа в норвезькій історії, у якій загинули понад 140 українських та російських гірників, В.Наливайченко виконував ключову роль у співпраці між норвезькою та українською владою і сім’ями українських гірників – на етапі ідентифікації тіл загиблих людей, розслідування і подолання наслідків катастрофи.

Липень–серпень 1998 року В.Наливайченко – перший секретар, заввідділом консульського забезпечення інтересів фізичних і юридичних осіб Консульського управління Департаменту консульської служби МЗС України.

У 2000–2001 роках – радник, заввідділом, заступник начальника Консульського управління Департаменту консульської служби МЗС України.

У 2001–2003 роках В.Наливайченко працював у Вашингтоні на посаді Генерального консула Посольства України у Сполучених Штатах Америки.

Під час подій 11 вересня 2001 року координував зусилля Посольства для захисту родин українських дипломатів у Вашингтоні, Нью-Йорку та інших містах. Організовував надання допомоги громадянам України, які перебували на той час у США. У 2003–2004 роках В.Наливайченко працює директором Департаменту консульської служби МЗС України.

У 2004–2005 роках – заступник Міністра закордонних справ України.

Член Комісії при Президентові України з питань громадянства, голова делегації України на переговорах з Єврокомісією щодо підписання угод про спрощення візового режиму та про реадмісію з країнами-членами ЄС.

За час його роботи Україні вдалося суттєво лібералізувати візовий режим з країнами Європи. В цей час було підписано Угоду з ЄС про спрощення візового режиму та Угоду зі США, яка включала запровадження 5-річних американських віз для громадян України.

У 2006 році Валентин Наливайченко призначений Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Білорусь.

ДІЯЛЬНІСТЬ У СФЕРІ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ

Із літа 2006 року Валентин Наливайченко працює у сфері національної безпеки. У червні 2006 року призначений на посаду першого заступника голови СБУ – керівника Антитерористичного центру при СБ України.

Із грудня 2006 року до березня 2010 року очолює Службу безпеки України. Входить до складу Ради національної безпеки і оборони України. Ініціював процес реформування Служби безпеки України – побудови сучасної спецслужби європейського зразка.

Спрямував значні зусилля на відновлення історичної пам’яті. За його керівництва архіви СБУ були розсекречені, оцифровані та відкриті для вільного доступу громадян. Служба безпеки створила дослідницькі центри для вивчення і оприлюднення документів, що стосуються різних періодів української історії, у тому числі трагічних часів Голодомору-Геноциду 1932–33 років, сталінських репресій, Другої світової війни, Української Повстанської Армії, репресій проти української інтелігенції 60-х, 70-х і 80-х років. Громадяни отримали доступ до справ та документів членів їхніх родин, переслідуваних радянським режимом.

З грудня 2012 року до лютого 2014 року Валентин Наливайченко – народний депутат України, перший заступник голови Комітету ВР у закордонних справах. Нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V та IV ступенів, Командорським хрестом почесного ордену «За заслуги перед Литовською Республікою». Вільно володіє англійською та фінською мовами.

24 лютого 2014 року Верховна Рада України призначила Валентина Наливайченка Головою Служби безпеки України. За відповідну постанову проголосувало 333 народні депутати.

Виступаючи з парламентської трибуни, Валентин Наливайченко наголосив: «Маємо зупинити дві ключові загрози для нашої держави. Перша – все, що загрожує безпеці людини, дитини у кожному куточку нашої держави. Друга ключова загроза – це розбалансованість і нескоординованість усієї правоохоронної системи, яка, на жаль, розвалена і поки не відповідає критеріям законності. Саме над подоланням цих загроз я працюватиму і звітуватиму перед кожним народним депутатом, перед кожним громадянином України».

З 28 лютого 2014 року, згідно Указу Президента України № 173/2014, входить до складу Ради національної безпеки і оборони України.

НА СЬОГОДНІ ЗВІТИ ДІЯЛЬНОСТІ СБУ ДУЖЕ СХОЖІ ДО ВОЄННИХ ЗВЕДЕНЬ:

12 березня 2014 року о першій годині ночі співробітники УСБ України в Херсонській області виявили та затримали розвідгрупу Збройних сил РФ, яка проникла на територію Херсонської області з АР Крим поза пунктами контролю. Метою цієї розвідгрупи було вивчення оперативної обстановки, отримання даних про передислокацію та ступінь готовності наших підрозділів Збройних сил.

Ватажком групи є громадянин Російської Федерації, офіцер військової розвідки ЗС РФ, 1981 р.н., уродженець Рязанської області.

10 березня ц. р. близько 23 години у Луганську співробітники Служби безпеки України затримали громадянина України Арсена Клінчаєва. Саме під його керівництвом днями радикальна луганська організації «Молода гвардія» разом із «російськими туристами» захопила обласну державну адміністрацію, насильно змусила губернатора написати заяву про звільнення.

СБУ володіє інформацією, що А. Клінчаєв спланував разом з групою з 500 бойовиків захопити у Луганську обласні Управління СБУ, МВС та Державного казначейства. Кожному учаснику обіцяли по 150 доларів за ці протиправні дії. Служба безпеки України попередила у Донецькій області диверсію проти українських громадян та затримала 37-річного громадянина Російської Федерації, який займався створенням озброєної диверсійно-підривної групи для дестабілізації ситуації в Україні.

Небезпека затриманого в тому, що це не звичайний злочинець, а підготовлений, фаховий диверсант.

Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у розпочатих у лютому–березні цього року 16 кримінальних провадженнях за фактами незаконних посягань на державний суверенітет та територіальну цілісність України, дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу, сепаратистських закликів.

22 березня ц.р. Службою безпеки України в Одесі затримано злочинну диверсійну групу у складі чотирьох осіб, озброєну автоматами АКС-7,62 та пістолетами. Група планувала здійснити збройний напад на військову частину, дислоковану в Одеській області, та заволодіти вогнепальною зброєю. Зловмисники також планували залучити до протиправної діяльності до ста підготовлених осіб із досвідом військової служби або участі у бойових діях.

Головним завданням диверсантів була дестабілізація соціально-політичної ситуації в Одеському регіоні, організація масових заворушень сепаратистської спрямованості. Для створення резонансу у ході масових мітингів планувалась захоплення адміністративних будівель, насильство над цивільним населенням, опір представникам влади із використанням зброї та вибухових речовин.

Керівник групи з дотриманням заходів конспірації здійснював контакти з представниками російських спецслужб в АР Крим.

30 березня ц.р. Службою безпеки України припинено розвідувальну акцію Комітету державної безпеки самопроголошеної Придністровської Молдавської Республіки, спрямовану проти України.

У результаті проведення спецоперації контррозвідка СБ України затримала «на гарячому» капітана КДБ самопроголошеної ПМР С. Кузьмука під час його зустрічі з агентом – громадянином України.

Встановлено, що шпигун намагався налагодити канал незаконного постачання зброї та боєприпасів з території Придністров’я в Україну з метою дестабілізації суспільно-політичної ситуації та зриву виборів президента України. Крім того, офіцер КДБ збирав розвіддані стосовно військових частин Збройних сил України, їх передислокації, стану боєготовності, сил та засобів Державної прикордонної служби України.

Власними показами С. Кузьмук підтвердив свою належність до кадрового складу КДБ ПМР та повідомив, що безпосереднє керівництво розвідувальною операцією проти України та створення каналу постачання зброї в нашу державу здійснював співробітник Управління розвідки (так зване управління А) КДБ ПМР Стахурський Анатолій Володимирович.

Враховуючи наявність у С.Кузьмука паспорта громадянина Молдови, розпочато процедуру передачі його до правоохоронних органів Республіки Молдова.

31 березня ц.р. Служба безпеки України затримала в центрі Києва громадянина РФ О.Бахтіярова, одного з лідерів Євразійської спілки молоді Росії. Співробітники СБУ припинили незаконні дії О.Бахтіярова, який готував групу осіб під виглядом громадських активістів для злочинного захоплення Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

Правопорушник залучив до свого злочинного наміру до 200 осіб, виділив грошову винагороду, організував придбання «коктейлів Молотова», бит, розсувних драбин та іншого знаряддя для штурму урядових приміщень. О.Бахтіяров пообіцяв учасникам штурму грошову винагороду до 500 доларів США кожному.

За задумом О.Бахтіярова штурм мав дестабілізувати ситуацію в Україні і зірвати президентську виборчу кампанію. Крім того, для висвітлення штурму парламенту та кабміну О.Бахтіяров домовився з окремими російськими телеканалами про відеозйомку провокації.

Під час проведення оперативно-розшукових заходів співробітники СБУ вилучили у зловмисників «коктейлі Молотова», готівку та знаряддя для провокацій.

Кожен день ставить перед нами все нові і нові виклики. Служба безпеки України, як і весь український народ, на них гідно реагує. І ні в кого не викликає сумніву, що нинішня вкрай складна ситуація в країні, полум’я небезпек і загроз очистить наше розвідувальне відомство від багнюки і зрадництва, корупції, боягузтва та пристосуванства. А смертельні випробовування викристалізують нашу Службу безпеки у такий орган, якому позаздрить увесь світ.

Богдан КРАВЧУК