У НАС НЕМАЄ ІНШОГО ВИХОДУ, ЯК СКАЗАТИ УКРАЇНІ ПРАВДУ

Арсеній ЯЦЕНЮК, Прем’єр-міністр України:

У НАС НЕМАЄ ІНШОГО ВИХОДУ, ЯК СКАЗАТИ УКРАЇНІ ПРАВДУ

27 березня на пленарному засіданні Верховної Ради України уряд презентував антикризові заходи.

Це перший пакет найважливіших законодавчих актів, які необхідно прийняти парламенту Голова Верховної Ради Олександр Турчинов попросив народних депутатів підтримати пропозицію Кабінету Міністрів щодо включення до порядку денного сесії проектів законів про запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні (реєстр. №4576) і про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет на 2014 рік» (реєстр. №4575). «Країна знаходиться на межі економічного і фінансового банкрутства», – заявив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

У своїй доповіді він навів деякі цифри, які характеризують економічний стан держави сьогодні. Вони шокують.

«Перша цифра, яка пропонується до уваги українського народу, який повинен запитати в урядів з 2010 по 2014 рік – це цифра загального фіскального розриву. Іншими словами, скільки не вистачає в країні коштів в 2014 році?», – запитав він і звернувся до фракції Партії регіонів, щоб вона почула про те, до чого довели країну за останніх чотири роки. «Загальний обсяг фіскального розриву або тих коштів, яких не вистачає на виживання країни, складає 289 мільярдів гривень. В країні 289 мільярдів гривень немає на те, щоб покрити дефіцит», – повідомив він. Арсеній Яценюк розповів з чого складається ця цифра: «Перше. Це загальна цифра дефіциту загального бюджету 2014 року, яка складає 71,6 мільярда гривень.

Друге. Це, так звані, надуті доходи Державного бюджету України, які пропонувались урядом Азарова і які неможливо виконати, так як були неадекватні економічні показники. Країна падала, а вони показували, що в економіці буде ріст. Промисловість скорочувалась, а вони показували, що промисловість росте. Загальна сума таких коштів 34 мільярди гривень.

Третє. Це втрати соціальних фондів через неправильно пораховану макроекономічну базу – 2,9 мільярди гривень.

Четверте. Це – гроші територіальних громад, які в 2014 році фактично знаходяться на нульовому показнику. Обсяг коштів на єдиному казначейському рахунку, який відсутній, складає 79,8 мільярди гривень». Прем’єр-міністр наголосив на проблемах з адмініструванням податків. «Перша цифра - це переплачені податки і збори, а саме податок на прибуток. Українські компанії заплатили на 2 роки наперед податок на прибуток загальною сумою 37,3 мільярди гривень. Що стосується невідшкодованого податку на додану вартість. В українських компаній відібрали оборотні кошти і не відшкодували податку на додану вартість на 21,6 мільярди гривень», – сказав він.

Арсеній Петрович окремо зазначив, що в судах знаходяться судові справи на додаткове стягнення з Державного бюджету України ще близько 30 мільярдів гривень податку на додану вартість. Значна частина цих коштів було фіктивним ПДВ і це була одна з схем розкрадання коштів з бюджету.

Прем’єр-міністр також окремо наголосив на проблемах НАК «Нафтогазу». «Ми розрахували проблеми «Нафтогазу» з точки зору того, що з 1 квітня ціна на газ Російською Федерацією буде встановлена 480 доларів за одну тисячу кубічних метрів. Фактично буде подвоєно вартість ціни на природній газ, який поставляється з РФ. Загальний обсяг поточного дефіциту НАК «Нафтогазу» складатиме 33,4 мільярда гривень. Далі, 9,2 мільярда гривень – це ті кошти, які залишились від так званої незбалансованості місцевих бюджетів. Їх можна на три блоки поділити: це – 5,2 мільярда незбалансовані місцеві бюджети, 2,3 – це обслуговування державного боргу, пов’язане з девальвацією національної грошової одиниці і 1,7 мільярда – це компенсація тарифів на тепло. Таким чином, загалом в 2014 році в країні не вистачає 289 мільярдів гривень, що практично тотожне сумі державного бюджету на поточний рік», – зазначив він.

Арсеній Яценюк заявив, що «уряд не допустить банкрутства країни. І саме з цим пакетом ми прийшли до парламенту. Дуже непопулярні, дуже складні і жорсткі реформи, які треба було робити не вчора і не позавчора, а протягом останніх 20 років, зараз пропонуються Верховній Раді».

За його словами, цей законопроект неідеальний. «Як можна придумати ідеальний закон, коли 300 мільярдів гривень просто немає звідки взяти. Коли за три роки в офшорні зони вивели 70 мільярдів доларів. Але це ті речі і ті кроки, які Україна зобов’язана зробити у поточному році для того, щоб в 2015 і в 2016 роках відновилося поступове економічне зростання», – пояснив він.

Прем’єр-міністр доповів про макроекономічні показники. Він зазначив, що уряд прогнозує падіння валового внутрішнього продукту на 3 відсотки. Це буде тільки в тому випадку, якщо буде прийнято пакет, внесений урядом. Якщо дані закони прийняті не будуть, уряд прогнозує дефолт і мінус 10 відсотків ВВП. За його словами, уряд реально оцінює ситуацію по інфляції. «В поточному році рівень інфляції буде складати від 12 до 14 відсотків залежно від того, яким чином ми стабілізуємо валюто-обмінний курс і який ефект буде мати підняття адміністративних цін в економіці», – сказав він.

А.Яценюк поінформував про основні ризики макроекономічного прогнозування: енергетичний, скорочення торгівля між Україною і РФ, що за його словами, матиме додатковий негативний ефект в розмірі мінус одного відсотка росту валового внутрішнього продукту. «Все буде залежати від того як швидко і оперативно український парламент підтримає ініціативи, внесені урядом. Якщо сьогодні ми проголосуємо ці ініціативи, то це означає, що протягом місяця в Україну прийдуть засоби для стабілізації макрофінансової ситуації – кредити Міжнародного валютного фонду, Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку і Світового банку», – пояснив він.

Прем’єр-міністр також доповів про стан справ у трьох ключових державних монополіях, які фактично знаходяться у неплатоспроможному стані. Він повідомив, що дефіцит НАК «Нафтогаз України» в поточному році – 33,4 мільярда. Проте, загальні борги «Нафтогаз України», окрім 33 мільярдів, перед кредиторами складають суму 7,7 мільярда доларів США, а це майже 85 мільярдів гривень. За його словами, така компанія як «Укравтодор» залучила і не повернула загалом 37 мільярдів гривень, а компанія «Укрзалізниця» взяла кредити і не повернула додатково 24 мільярди. «До 289 мільярдів гривень ми повинні додати квазіфіскальний дефіцит основних монополістів – НАК «Укравтодор» і «Укрзалізниця». Загальна сума ще 140 мільярдів гривень», – зазначив він.

Арсеній Яценюк сказав, що він не може навести дані по інших державних компаніях. «Нам просто не вистачило часу для того, щоб провести аудит сотень державних компаній, куди призначали керівництво, де брали кредити і розкрадали ці кредити, як розкрали кредити, які залучалися під державні гарантії, які залучалися державним бюджетом. Тобто, ми можемо сміливо зараз заявити про те, що фіскальний дефіцит, який складається з фіскального розриву у розмірі 289 мільярдів гривень і квазіфіскального дефіциту, який складається з боргів державних компаній, вже перевалив за 500 мільярдів», – повідомив він.

Глава уряду далі доповів про стан золотовалютних резервів і стан державного боргу. За його словами, станом на 1 січня 2011 року Національний банк України володів золотовалютними резервами, які складаються з доларів, євро, франків, фунтів стерлінгів і золота в загальному обсязі 34,6 мільярда доларів США. «Нащо країні золотовалютні резерви?», – запитав він і пояснив: «для того, щоб оплачувати за імпортними контрактами, для того, щоб купляти газ, і для того, щоб тримати валюто-обмінний курс в країні. 34 мільярди – це була цифра, яка прийнятна для так званої макроекономічної стабілізації, не менше ніж три місяці імпорту.

Не пройшло і два роки, коли з 34 мільярдів доларів залишилось всього 15. Протягом останнього місяця ми утримуємо курс золотовалютних резервів і їхній обсяг незмінним. 20 мільярдів доларів США були не просто витрачені, а спалені урядом і Національним банком: на виведення коштів за кордон і на фіктивне утримання стабільності в країні, в тому числі утримання валюто-обмінного курсу. Таким чином, валові активи держави, які були в Національному банку, а це 35 мільярдів доларів США, скоротилися на 20 мільярдів доларів. Країна стала біднішою ще додатково на 20 мільярдів доларів. Зате була винайдено «чудотворне» рішення, як утримувати і виплачувати соціальні виплати: не через ріст економіки, не через дерегуляцію, не через боротьбу з корупцією, не через створення умов для створення робочих місць, а через залучення кредитів в іноземних кредиторів».

Арсеній Яценюк розповів як зростали кредити. «Якщо в 2011 році співвідношення до ВВП боргового навантаження було 36 відсотків, то за останніх три роки борги України перед іноземними і внутрішніми кредиторами зросли вдвічі. Було позичено 37 мільярдів доларів США. Загальний обсяг сьогоднішнього боргу перевищує 800 мільярдів гривень і практично підійшов до критичного рівня, відповідно до вимог Європейського Союзу, це 60 відсотків державного боргу по відношенню до валового внутрішнього продукту. Ми вже добралися до 53%», – повідомив він.

Прем’єр-міністр далі зупинився на тих рішеннях, які необхідно прийняти, наголосивши: «Або ці рішення будуть прийняті, або Україна буде країною-банкротом і в Україні буде оголошений дефолт – всього два варіанти».

За його словами, на першому етапі треба скоротити фіскальний розрив на 48,5 мільярдів гривень. Уряд розділив цю суму на дві частини. Перша – це збільшення доходів Державного бюджету на 24,7 мільярдів. Друга – це зменшення витрат Державного бюджету, в тому числі і скорочення соціальних програм на 23,8 мільярдів гривень. Арсеній Яценюк повідомив, що першочерговими заходами стануть: збільшення оподаткування великого монопольного бізнесу, зокрема, вдвічі буде підвищена рента за користування корисними копалинами, збільшення плати за нафту і за газовий конденсат; підвищення акцизів на алкоголь і тютюн.

Прем’єр-міністр нагадав про дискусію щодо переведення на загальну систему оподаткування податком на додану вартість агропромислового сектору. Він повідомив, що уряд прийняв рішення у поточному році не переводити весь АПК на загальну систему оподаткування ПДВ, однак буде встановлено оподаткування податком на додану вартість операцій з експорту зерна.

Арсеній Яценюк також зазначив, що уряд планує ввести податок на багатих. Він повідомив, що було розглянуто кілька варіантів, один з яких – оподаткування доходів з депозитів. Однак, зараз ввести оподаткування доходів від пасивних операцій в банківських установах означає сказати, щоб забирали депозити. «Тому ми прийняли рішення в поточному році не вводити оподаткування доходів з банківських вкладів.

Натомість ми пропонуємо фактично введення прогресивної шкали на доходи з громадян», – зазначив він і пояснив, як це буде зроблено: «той, хто буде заробляти більше 300 тисяч гривень, буде платити податок в розмірі 20 відсотків. Той, хто буде заробляти більше 500 тисяч гривень, буде платити податок в розмірі 25 відсотків. Мова йде про оподаткування загалом в країні близько 300 тисяч громадян України. Цих 300 тисяч громадян володіють фінансовим ресурсом, який складає 60 відсотків від загальних активів України. Тому уряд звертається з наступним: 1,7 відсотка багатих українців повинні заплатити податки для того, щоб 98 відсотків українців відчули, що в країні прийшов час соціальної справедливості». Арсеній Яценюк повідомив, що є ще два десятка різних законодавчих ініціатив. «Ми усвідомлюємо, що в цій ситуації хороших рішень немає. У цій ситуації є тільки правильні рішення. І якщо в процесі обговорення цих законопроектів ми з вами дійдемо згоди щодо необхідності тих чи інших положень, але при збереженні базових показників як секвестру, так і збільшення доходів, ми готові про це говорити», – звернувся він до народних депутатів.

Прем’єр-міністр розповів про непопулярні речі, які також будуть внесені до парламенту. «Перше – що стосується прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати. З точки зору падіння ВВП на 3 відсотка і скорочення промислового виробництва, і скорочення української економіки, уряд повинен би був поступити так, як поступили в Греції і Італії. А саме: зменшити розміри мінімальної заробітної плати і зменшити розміри прожиткового мінімуму. Але ми усвідомлюємо, що цей розмір настільки малий, що зменшення цих розмірів в поточній ситуації, якби ми цього не хотіли, є неприпустимим. Ми офіційно заявляємо, що протягом 2014 року мінімальні прожиткові стандарти – це мінімальна заробітна плата і прожитковий мінімум не будуть змінюватися», – зазначив він.

Ще одним кроком стане індексація доходів. За словами доповідача, уряд прийняв рішення і винайшов кошти для індексації на рівень інфляції пенсій для громадян України. Ріст цін буде скомпенсований індексацією, яка буде проведена урядом. Також за його словами, будуть скорочені капітальні видатки.

Арсеній Яценюк повідомив, що уряд також прийняв рішення про скорочення на 10 відсотків всієї чисельності органів державної і виконавчої влади – з 249 тисяч буде скорочено близько 24 тисяч чиновників. За його словами, це перший етап, який дасть можливість скоротити витрати органи державної влади. Він також повідомив про те, що при проведенні конституційної реформи Прем’єр-міністром пропонується ліквідувати обласні державні адміністрації, створивши замість них виконавчі комітети. Це дозволить позбавити центральну владу функцій, які їй не притаманні. Цим самим буде скорочено центральні органи державної виконавчої влади ще до 20 відсотків. Але, зазначив він, треба невідкладно провести конституційну реформу і передати людям те, що їм належить.

Прем’єр-міністр України також поінформував про скорочення додаткових витрат на органи державної влади – на Адміністрацію Президента, уряд, Верховну Раду, на органи державного управління.

Арсеній Яценюк далі поінформував про фінансування вугільної галузі, про ціни на енергоносії та підняття на них тарифів для населення, а також тарифів на теплопостачання. Він зазначив, що з огляду на велику кількість бідних українців, які не зможуть платити за них, уряд запроваджує амбіційну програму підтримки малозабезпечених верств населення. Загальна кількість домогосподарств, яка попадає під урядову програму соціальної допомоги, збільшується з 1,4 мільйона до 4 мільйонів домогосподарств. «Ми покриваємо соціальною програмою допомоги 30 відсотків українського населення. Кожна малозабезпечена сім’я буде додатково отримувати на сплату за житлово-комунальні послуги, яка підпадає під дію цієї постанови, до 500 гривень», – повідомив він.

Прем’єр-міністр також поінформував про інші заходи, яких вживатиме уряд в разі прийняття цих законопроектів, і які дозволять уникнути дефолту і банкрутства країни. А.Яценюк, завершуючи виступ, повідомив про так званий «позитивний пакет», зокрема, про проведені переговори з низкою міжнародних фінансових організацій щодо виділення кредитів. За його словами, загальний обсяг підтримки економіки буде складати 13,6 мільярда доларів США, якщо цей пакет буде прийнятий.

Арсеній Яценюк також поінформував про інвестиційні проекти, кошти на які виділяються міжнародними фінансовими організаціями, про те, яку політику має вести у цій ситуації Національний банк та про переформатування програми по допомозі сім’ям з дітьми. За його словами, виконання цих першочергових заходів дозволить врятувати країну і економіку. «У 2015 році і далі Україна вийде з падіння і продемонструє економічний ріст, зайнятість, збільшення соціальних стандартів і високі економічні стандарти країни», – наголосив він.

Під час виступу Прем’єр-міністра представники фракцій КПУ і Партії регіонів залишили сесійну залу.

Олександр Турчинов запропонував керівникам фракцій і комітетів провести засідання, на яких розглянути урядові законопроекти і прийняти відповідні рішення. Прем’єр-міністр А.Яценюк зазначив, що ці законопроекти далекі від ідеалу. За його словами, через деякий час до них доведеться вносити зміни. «Функція цих законопроектів – це дефібрилятор для української економіки – не дати вмерти. Саме з цієї точки зору необхідно розглядати ці проекти», – наголосив він.

Прем’єр-міністр також прокоментував деякі внесені фракціями пропозиції і запропонував народним депутатам проголосувати за урядові законопроекти, тим самим розпочати процес отримання міжнародної фінансової допомоги.

Народні депутати взяли участь у дискусії щодо відшкодування ПДВ сільгоспвиробникам.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк нагадав тим, хто висловився за відшкодування ПДВ експортерам, що минулого року ніхто експортерам з Державного бюджету нічого не відшкодовував. При цьому, ріст валового сільськогосподарського виробництва склав 13 відсотків. «В цьому році захотіли заробити ще 5 млрд. на бюджеті. Нагадую, в минулому році село продемонструвало найвищі показники росту і доходності без відшкодування ПДВ. Ми пропонуємо зробити те саме і цього року, а не давати трейдерам 5 млрд. гривень».

Головуючий поставив на голосування проект закону про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2014 рік». 228 голосами народні депутати прийняли законопроект за основу та в цілому. Наступним голосуванням парламентарії не підтримали законопроект про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні («за» – 189).

Представники деяких фракцій, які не голосували, пояснили причини. Вони, зокрема, наголошували на тому, що законопроект можна прийняти тільки в першому читанні, а потім доопрацювати у профільному Комітеті з питань податкової і митної політики, тому що 90% норм проекту стосуються саме податкової політики. Представники фракцій, які підтримали законопроект, наголошували, що сьогодні потрібно ухвалити вкрай непопулярне рішення і закликали колег сконцентруватися і прийняти це рішення.

Олександр Турчинов доручив Комітету з питань бюджету разом з Міністерством фінансів та Головним юридичним управління Апарату Верховної Ради внести необхідні уточнення до тексту та додатків до прийнятого Закону «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік». Головуючий оголосив перерву у засіданні, запросивши керівників фракцій і груп в кабінет Голови Верховної Ради.

Після перерви Олександр Турчинов повідомив, що переговори йшли дуже важко, щоб прийняти закон, який є запобіжником фінансової кризи.

В. о. Міністра фінансів Олександр Шлапак повідомив про досягнуті в результаті дискусії домовленості щодо врахування деяких пропозицій фракцій. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк також озвучив деякі враховані пропозиції. Верховна Рада 246 голосами прийняла за основу та в цілому законопроект про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні.

Ігор КРАВЧУК (З парламенту, та за матеріалами інформаційного управління Верховної Ради України)